МЕЂУНАРОДНИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА

ДАН РОЗЕ МАЈИЦА

У ОШ „Бранко Радичевић“ из Новог Београда, обележен је Међународни дан борбе против вршњачког насиља. Једна од активности била је радионица коју је библиотекарка Тања Маљоковић, у сарадњи са учитељицама из продуженог боравка, одржала ученицима првог разреда. Разговарало се о вршњачком насиљу, његовим последицама, али и начину на који је могуће насиље спречити, као и коме се ученици могу обратити ако су жртве насиља. Ученицима је објашњено зашто је овај дан познат као „Дан розе мајица“. Прваци су изненађујуће добро прихватили разговор, активно су учествовали, били су веома мотивисани да износе примере о којима смо разговарали. На крају радионице илустровали су примере вршњачког насиља које препознају.

Било је ово изузетно важно и корисно дружење за све учеснике.

Прича о Дану розе мајица

Широм света се последње среде у фебруару обележава као Дан борбе против вршњачког насиља. Све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлес МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома дојке. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама који се широм света обележава последње среде у фебруару.