ПОСЕТА БЕОГРАДСКОМ САЈМУ КЊИГА

Ученице седмог разреда наше школа са библиотекаркама Тањом Маљоковић и Снежаном Томић посетиле су 24. октобра 64. Међународни београдски сајам књига. Почасни гост овогодишњег сајма био је Египат, тако да су посетиоци могли да се подсете богатог културног наслеђа древне цивилизације, али и да се упознају са литерарним дометима савременог Египта. Уз осврт на старе системе писања, нарочито египатске хијероглифе, ове године посвећена је посебна пажња писмености као основном предуслову за културни успон једног народа и кључном ослонцу интелектуалног развоја сваког појединца. Отуда и слоган овог сајма гласи „Писмо = глава”. Осим о писмености Старог истока, наше ученице имале су прилику да послушају нешто и о утемељењу нашег књижевног језика и писма. У сали „Добрица Ерић”, промовишући „Даницу” за младе, представници Вукове задужбине – Миодраг Матицки, Љиљана Симић, Гордана Малетић, подсетили су нас на изузетну улогу коју је „Даница” имала у 19. веку као књижевни часопис штампан новим, Вуковим правописом, у коме су, између осталог, сарађивали и наши велики песници романтичари: Лаза Костић, Ј. Ј. Змај, Ђура Јакшић. На трагу забавних и поучних садржаја, наше ученице обишле су штандове са популарним књигама и часописима за децу и омладину, стриповима, али и приручницима, тестовима и збиркама задатака за младе математичаре. Међу организованим радионицама ученицама се највише допала промоција „е-учионице”, која омогућава коришћење савремене дигиталне технологије у образовне сврхе, уз активно учешће ученика, на нов, креативан и занимљив начин. Осим покоје брижљиво одабране књиге, наше ученице су са овогодишњег сајма понеле и мноштво лепих утисака.