У СУСРЕТ МЕЂУНАРОДНОМ ДАНУ ПИСМЕНОСТИ

Ове године у нашој школи, у библиотеци, подсетили смо ученике на Међународни дан писмености, који се у свету обележава 8. септембра. Намера је да се овог дана јавност упозна са статусом писмености у свету, као и да се укаже на проблем неписмености који још увек постоји.

О одликама писмености у свету са ученицима су разговарале библиотекарка Тања Маљоковић и наставница Милица Ђокић пошто је ученица, чланица библиотечке секције, прочитала реферат. Сазнали су да се Међународни дан писмености обележава још од 1966. године на иницијативу УНЕСКО-а и о критеријумима који се узимају у обзир када се процењује писменост становништва једне земље. Сазнали су да постоје различите врсте писмености и о узроцима зашто је неписменост била много раширенија раније него данас, као и то да је писменост основно људско право.

Ученици су сазнали о важности писмености и током радионице креативно осликавали омиљена слова ћирилице и писали афоризме о језику.